Wydarzenia

25 listopada najmłodsze dzieci i ich ciocie przeżywały uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Tego dnia trzylatki wyglądały wyjątkowo elegancko. Niecierpliwie oczekiwały na występ na scenie, do którego długo się przygotowywały. Program artystyczny spodobał się wszystkim, którzy mogli go obejrzeć. Na widowni zasiadły starsi koledzy i koleżanki naszym najmłodszych milusińskich: Słoneczka, Jagódki i Gwiazdki. Wszyscy zgodnie przyznali, że Stokrotki zdały egzamin na prawdziwego przedszkolaka, nauczyły się wierszyków, pięknie śpiewały piosenki, złożyły przyrzeczenie, na scenie czuły się jak ryby w wodzie. Siostra Dyrektor więc bez wahania pasowała każdego na przedszkolaka kładąc tradycyjnie na ramię olbrzymi ołówek. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy, a zwieńczeniem pełnego emocji występu było zgaszenie przez dzieci świeczek na wspaniałym torcie. Potem już Stokrotki mogły wrócić do swojej sali i delektować się słodkim poczęstunkiem, a dumne ciocie odbierać gratulacje.

Kolejne już spotkanie z muzykami kieleckiej Filharmonii Świętokrzyskiej poświęcone było tym razem polskim pieśniom patriotycznym, a to z okazji listopadowego Święta Niepodległości. Dzieci miały okazje wysłuchać w wielkim skrócie historii walk Polaków o niepodległość
i towarzyszących im pieśni, poznać postać wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina, wodza polskiej armii Józefa Piłsudskiego i jego Kasztankę oraz nauczyły się nazywać polskie tańce narodowe. Ochotnicy mogli zatańczyć krakowiaka, a wszyscy podśpiewywali pieśń „Ułani, ułani”. Przedszkolaki poznały też nowy instrument muzyczny, fagot. Potrafią już rozpoznać jego dźwięk i charakterystyczny wygląd. To spotkanie było wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii opowiedzianej pieśnią.

W piątek 19 listopada przedszkolaki z grupy Gwiazdki, Motylki i Stokrotki udały się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt. „O rybaku i złotej rybce”. Cała widownia przeznaczona była tylko dla dzieci z naszego przedszkola, więc mogliśmy zająć dogodne miejsca i oddać się przyjemności oglądania i słuchania wspaniałego występu aktorów. Wielką sympatię dzieci wzbudzała złota rybka i skromny rybak, jak również komiczna postać kogutka. Natomiast Baba i jej coraz to większe żądania nie spodobały się przedszkolakom, które świetnie zrozumiały morał baśni, mówiący o tym, że należy się cieszyć z rzeczy małych i codziennych. Szczególne emocje towarzyszyły najmłodszym przedszkolakom, które po raz pierwszy były w teatrze. Egzamin zdały na szóstkę, bo z zainteresowaniem oglądały spektakl, a potem chętnie dzieliły się wrażeniami.

25 listopada dzieci z grupy Motylków, Biedronek, Gwiazdek i Jagódek uczestniczyły w spotkaniu z cyku „Od przedszkola do Profesora”. Podczas warsztatów Profesor Pytalski przybliżył przedszkolakom działanie magnesów i elektromagnesów. Profesor wyjaśnił również czym jest pole magnetyczne. W trakcie eksperymentów dzieci doświadczyły, że magnesy mają dwa bieguny, które powodują ich przyciąganie, bądź odpychanie. Wspaniałym pokazem działania nauki był również długopis unoszący się w powietrzu, czy też bączek, który kręcił się przez całe zajęcia! Dużą atrakcją okazał się wykrywacz metali, który może być wykorzystany podczas poszukiwania skarbu. Profesor Pytalski przybliżył dzieciom świat magnetyzmu przez ciekawe doświadczenia i świetną zabawę.

25 października po raz kolejny, nasze przedszkole odwiedził wyjątkowy gość- Profesor Pytalski. Przeprowadził warsztaty naukowe, w których uczestniczyły dzieci z grupy:  Motylki, Biedronki, Gwiazdki i Jagódki.  Profesor wraz z dziećmi odkrywał tajemniczą siłę powietrza zwaną ciśnieniem atmosferycznym oraz jak działa ciśnienie i jaka jest jego siła. Sympatyczny Profesor Pytalski udowodnił nam, że nauka może być fantastyczną zabawą. Podczas spotkania, dzieci w bardzo prosty i przejrzysty sposób odkrywały tajemnice otaczającego nas świata oraz uczestniczyły w eksperymentach naukowych. Z wielkim skupieniem dzieci śledziły wszystkie doświadczenia. Wyjątkowe zajęcia miały na celu rozbudzenie u dzieci ciekawości w poznawaniu świata oraz ukrytych zasad fizyki w codziennym życiu.